Jak vybrat hygienckou podložku na přebalování?

Při přebalování dětí doma i na cestách jsou praktickým pomocníkem hygienické podložky. Odvádí vlhkost z dětského zadečku, snadno vstřebávají tekutiny a zároveň chrání před prosáknutím.
 
 

Čím se řídit při výběru?

Při výběru hygienických podložek na přebalování vám vyvstane základní otázka. A to zda chcete jednorázové nebo podložky na více použití. Pokud se rozhodnete pro jednorázové, počítejte s tím, že jich bude větší spotřeba, protože po téměř každém přebalování, pokud podložku umažete nebo ji dítě pomočí, budete muset podložku vyhodit. Jestliže smýšlíte více ekologicky a chcete podložku jen jednu nebo je několik podložek, které budete moci prát a omývat, potom se svým výběrem zaměřte na podložky pratelné, většinou bavlněné nebo s bambusem.
 
 

Jednorázové hygienické podložky

Dětské hygienické podložky jsou ideálním pomocníkem pro přebalování zejména na cestách či na procházce, ale i doma mohou dobře sloužit. Zároveň mohou dobře sloužit jako ochrana v dětské postýlce. Zajišťují ochranu před znečištěním při výměně plenek. Povrchová horní vrstva je velmi jemná a příjemná pro dětskou pokožku a zároveň odvádí rychle vlhkost z dětského zadečku. Bývá vyrobena z netkané textilie s pravidelnými rýhami, které způsobují rovnoměrné vstřebání tekutiny.  Vnitřek je vyplněn mimořádně savým buničitým materiálem, který lehce vstřebává tekutinu a vnější spodní vrstva - fólie chrání před prosáknutím.
Jednorázové hygienické podložky pr přebalování se vyrábí většinou v rozměrech 60 x 60 cm. Prodávají se v různě velkých baleních. 
 
 

Podložky na více použití

Tyto podložky nemusíte po použití vyhodit, ale vyprat. Proto nebudete potřebovat velké zásoby jako jednorázových podložek. Tyto pratelné podložky mohou být s příměsí bavlny nebo bambusu.
 
 

Podložky bambusové

Bambusové podložky jsou vyrobené z bambusových vláken a polyesteru a spodní nepropustné vrstvy – polyuretanu. Podložky lze prát většinou na 60ºC. Tyto podložky jsou nepropustné vodě, ale zároveň propustné vzduchu. Bambus zaručuje velmi dobré antialergické vlastnosti a přírodní antibakteriální účinky. Pozitivně tím ovlivňuje kvalitu dětské hygieny. Bambus má pozitivní vlastnosti – antibakteriální, antistatický, antialergický, dobrá savost a odvod vlhkosti, výborná prodyšnost, vhodný pro horké letní dny, nižší tepelná vodivost zaručuje příjemný chladivý pocit, má výborné termo-vlastnosti, odolný proti otěru, pevný, stabilní, má dlouhou životnost, hedvábně jemný na omak. 
 
 

Podložky bavlněné

Bavlněné přebalovací podložky jsou vyrobené ze 100% bavlny nebo bavlny s příměsí polyesteru. Pokud jsou jen jednostranné, tak vrchní vrstva je bavlna (případně bavlna s polyesterem) a spodní vrstva je nepropustná (např. Polyuretan, PVC,…). Mohou být také oboustranné, kdy uvnitř je fólie z polyuretanu, díky níž nepropouštějí vodu. Dají se prát na 60ºC nebo dokonce na 90ºC. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z bavlny, mohou se praním lehce srazit. Bavlněná vrstva může mít barevný potisk a vzor.
 
 
 

Materiály, z kterých se podložky vyrábějí

Buničina – je materiál, vyráběný z rostlin a stromů. Chemickým procesem, kdy je důležité neporušit molekuly celulózy v rostlinném vlákně a naopak rozrušit látky, které způsobují pevnost rostliny, se vyrobí buničina. Hotová buničina se používá ve zdravotnictví a dále pro výrobu papíru. Buničina je ceněna pro své vysoce absorpční vlastnosti. Je vhodnou výplní jednorázových přebalovacích podložek.
 
Bambus – Vlákna bambusu jsou proti bavlně jemnější a příjemnější na omak. Jsou odolnější proti množení bakterií. Bambus má velmi dobré antialergické vlastnosti a přírodní antibakteriální účinky. Bambus má pozitivní vlastnosti – antibakteriální, antistatický, antialergický, dobrá savost a odvod vlhkosti, výborná prodyšnost, vhodný pro horké letní dny, nižší tepelná vodivost zaručuje příjemný chladivý pocit, má výborné termo-vlastnosti, odolný proti otěru, pevný, stabilní, má dlouhou životnost, hedvábně jemný na omak. 
 
Bavlna – Výhodou bavlny je velmi dobrá pevnost v tahu a oděru. Bavlna se používá na výrobky, které musejí něco snést a často se perou. Vlastnosti bavlny jsou – jemnost, materiál příjemný na omak, dobře saje.